Повний Аналіз вірша Л.Костенко «Осінній день, осінній день, осінній!» за планом
Час написання твору, коротка історія написання.
- Настрій, яким пройнята поезія (веселий, сумний, спокійний, бадьорий, оптимістичний).
- Тема (мотив), ідея.
- Жанри лірики (вірш, поезія, пісня, балада...) і вид лірики (філософська, пейзажна, інтимна, громадянська, сатирична, релігійна).
- Поетичні образи та картини.
- Тропи (епітети, порівняння, метафора...) та їх функції а) прості: порівняння, епітет, оксюморон;
б) складні: метафора (уособлення, алегорія, символ), метонімія (синекдоха, гіпербола, літота, перифраз) - Кількісний аналіз (кількість рядків, стоп, строф)
- Особливості віршування (метрика):
а) рима (чоловіча, жіноча, дактилічна);
б) римування (суміжне, кільцеве, перехресне...); в) віршовий розмір
- Особливості строфічної будови (різновид строфи: моновірш, двовірш (дистих), терцет, катрен, восьмивірш (октаверс), сонет, верлібр). - Особливості художньої лексики (авторські неологізми, архаїзми, діалектизми, жаргонізми).
- Поетичні (синтаксичні) фігури (інверсія, антитеза, асиндетон (безсполучниковість), поліасиндетон (багатосполучниковість), анафора (єдинопочаток), епіфора (єдинозакінчення), тавтологія, риторичне (звертання, запитання, оклик).
- Фонічні засоби та визначення їх ролі у розкритті авторського задуму
Ответы на вопрос
Відповідь:
Час написання твору, коротка історія написання:
Вірш "Осінній день, осінній день, осінній!" був написаний у 1971 році Ліною Костенко. В цей період поетеса вже мала визнання в літературному світі і знаходилася на вершині її творчого розвитку.
Настрій, яким пройнята поезія:
У цьому вірші преобладає сумний настрій. Авторка оспівує осінній день і водночас відчуває його меланхолію і натуру, адже осінь вважається періодом підсумків, спадання і згортання життя, що викликає тугу та задумливість.
Тема (мотив), ідея:
Основною темою вірша є осінь як символ перехідності, зміни і старіння. Авторка звертається до осені як до втілення людського життя і підкидає роздуми про те, як швидко минають роки і наскільки непереборним є час.
Жанр лірики та вид лірики:
Цей вірш належить до жанру лірики і його можна віднести до пейзажної лірики. Він описує осінній день та передає почуття і настрій, які викликає цей період.
Поетичні образи та картини:
У вірші зустрічаються такі поетичні образи і картини:
- Осінній день: символ перехідності і зміни;
- Скрипучі гілки: відображення старіння і печалі;
- Гудзики дрібні: деталізоване зображення осіннього оздоблення.
Тропи та їх функції:
- Епітети: "осінній день", "гудзики дрібні" - викликують візуальні образи і передають відчуття особливостей осіннього періоду;
- Порівняння: "як шелестить в руках італійська шовкова спідничка" - створюють образ м'якості та ніжності осіннього дня;
- Метафора: "День осінній щедрий, як молодий єпископ" - використання релігійного образу для передачі сили і значимості осіннього дня.
Кількісний аналіз:
Вірш складається з одного моновірша, тобто має один рядок.
Особливості віршування (метрика):
- Рима: Вірш не має строгої рими.
- Віршовий розмір: Вірш використовує вільний віршовий розмір, тобто не прив'язаний до певної кількості складів або римованої структури.
Особливості строфічної будови:
Вірш не має строфічної будови і складається з одного рядка.
Особливості художньої лексики:
У вірші використовуються авторські неологізми, які надають тексту оригінальність та поетичність.
Поетичні (синтаксичні) фігури:
- Антитеза: "День осінній щедрий, чи на яких вулицях блищить крапля, що літає та й знову впадає, хоч осінній день одурманить смарагд" - протиставлення яскравих образів та почуттів осіннього дня.
- Анафора: "осінній день, осінній день, осінній!" - повторення однакової конструкції для підсилення емоційної навантаженості.
Фонічні засоби та їх роль у розкритті авторського задуму:
- Вірш використовує звукопис, який передає змінливість та відтінки осіннього дня. Наприклад, "роси східливої" передає звук, який створює ранкову свіжість і легкість.